Kız İzcilerimiz Aladağlar Kış Kampında “İzcilik Anlatılmaz, Yaşanır” Dedi.

Asfa Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübümüz ’ün yıllık planı dahilinde 4-6 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlediği Kış Kız İzci Kampı, Türkiye İzcilik Federasyonu Bolu Aladağlar Tevfik Rüştü Günday İzci Kamp alanında tamamlandı. İzcilerimiz cumartesi sabah 09.00’da okulumuz önünden coşkuyla uğurlandı. Aynı coşku yol boyunca otobüs içinde de devam etti. 4 Mart  Cumartesi sabah kamp için hareket eden izcilerimiz seyahat esnasında etkinlerine başladılar. Kamp alanına varan izcilerimiz öncelikle el birliğiyle kamp malzeme ve eşyalarını taşıdılar. “Selçuklu Otağı” isimli ağaç evde etkinlikleri için sobalarını yaktılar ve kamp faaliyet planı, uyulması gereken kurallar hakkında İzcilik Kulüp Önderi Müdür Yardımcımız Rahmi Durmuş’tan bilgi aldılar. Ardından Kamp müdiremiz Mehtap KAYA oba ruhu ve birlikte hareket etmenin öneminden bahsetti.

İzcilik Nedir? Niçin İzcilik yapıyoruz? İzci Andı ve Türesi konularında bilgilenen izcilerimiz, izci andında olduğu gibi “Rabbime ve Vatanıma karşı vazifelerimi yerine getireceğime..” ilkesiyle manevi eğitim kapsamında ibadetlerini yerine getirdiler. Akşam yemeği ardından Kamp ateşi programı ile beceri ve yeteneklerini sergilediler.

Sabah kahvaltısı sonrasında obalarımız yattıkları “Osmanlı Otağı” isimli ağaç evde teftiş edildi. Her gün yapılan bayrak töreninde tekmil verdiler ve günün değerlendirmesi yapıldı. Kampımıza katılan Mustafa KAYA Liderimiz ve kamp müdiremiz Mehtap KAYA öncülüğünde karda yürüyüş teknikleri uygulamalı olarak keşif yürüyüşü ile gösterildi. Yürüyüşte Tuğba ERDEM tarafından doğa tefekkür edildi. Aynı zamanda destek ekibimiz Mehmet DURAN liderimiz ve İzci gönüllülerimiz Ceren ERKAL ve Elmas AYDIN ile birlikte şelale keşfi için doğa yürüyüşü yaptılar. İzcilerimiz kızakla kaymanın ve İzcilik kartopu oyunlarının zevkini yaşadılar. Derslikte uygulamalı izci düğümleri, teknik iz ve işaretler öğrenildi. Kampta yemeklerimiz yine kampa katılan izci gönüllülerimiz Tuğba ERDEM, Elmas AYDIN ve Canan AKAY tarafından günün nöbetçi obası yardımlarıyla yapıldı. Gece boyunca sırayla nöbet tutan izcilerimiz, telsizleriyle nöbetçi lideriyle irtibat halinde oldular. Kampta izcilerimiz Mehmet DURAN liderimiz koordinesinde Atıcılık istasyonu faaliyet alanında hedef almayı ve hedefi vurmayı uyguladılar. Aynı zamanda diğer ok atma istasyon çalışmasında izci gönüllümüz Gülhan HALKÇI tarafından eğitim yaptılar. Dikkat ve beceri geliştiren İzcilik Oyunları ile yarışlar yaptılar. Kampta ateş çeşitlerini öğrenerek öğlen yemeğini ateşte sucuk pişirerek yediler. Ağaç kabuklarından yararlanarak izci bıçaklarıyla fular bağı yaptılar. İzcilerimiz zor şartlarda hayatta kalmanın pratik bilgilerini yaşayarak öğrendiler. Kamp kapanış Bayrak töreninde kampın obası, kampın izcisi, kampın öbeği, kampta emeği geçen ergin izci ekibimize, liderlerimize ve izci gönüllümüze ödül verilerek kampımızın sonuna gelindi. Ankara’ ya hareket ederek Asfa Ankara Ferda Koleji’ne dönüldü.

Kış İzci Kampı faaliyetimiz boyunca öncelikle desteklerini esirgemeyen Türkiye İzcilik Federasyon Başkanı Hasan Dinçer Subaşı liderimize ve diğer görevli liderlere, Okul yönetimimize, destek için kampa katılan Aktif Gençlik İzcilik Kulüp Önderi Musa UYSAL liderimize, Asfa Gençlik İzcilik Kulüp Önderi Rahmi DURMUŞ’a ve Mehmet DURAN liderimize, Kamp müdiremiz Mehtap KAYA’ya ve izci gönüllülerimize çok Teşekkür ediyoruz.

Kış Kız İzci Kampımızın ardından, planımızda olan 13-14-15 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılacak Yaz İzci Kampımızın hazırlık ve kayıtları alınmaya başlanmıştır.
“İzci, Kamp Yaptıkça Yaşar.”